Risuluzioni di prublema di Pasqua

Discipline
Découvrir les nombres et leurs utilisations
Niveaux
GS.
Auteur
L. PIREDDU
Objectif
- Principià à risolva prublemi di cumpusizioni di dui cullezzioni, d'aghjustu o di ritiru, di pruduttu o di spartera.
- Adopru u materiali missu à a me dispusizioni pà risolva un prublema.
- In una nova situazioni, principiu ad aduprà torna prucessi numerichi cunnisciuti.
Relation avec les programmes

Cycle 1 - Programme 2021

  • Commencer à résoudre des problèmes de composition de deux collections, d’ajout ou de retrait, de produit ou de partage.
Dates
Créée le 12 avril 2022
Modifiée le 12 avril 2022
Statistiques
10 téléchargements
0 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-NDLicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Pas de modification ?.

Déroulement des séances

1

Risuluzioni di prublema

Dernière mise à jour le 12 avril 2022
Discipline / domaine
Découvrir les nombres et leurs utilisations
Objectif
- Principià à risolva prublemi di cumpusizioni di dui cullezzioni, d'aghjustu o di ritiru, di pruduttu o di spartera.
- Adopru u materiali missu à a me dispusizioni pà risolva un prublema.
- In una nova situazioni, principiu ad aduprà torna prucessi numerichi cunnisciuti.

Ughjettivi sicondarii :
- Capì i cunsigni.
- Ristituiscia u vucabulariu acquistatu.
- Sapè cuntà, dì paroddi imparati.
Durée
25 minutes (4 phases)
Matériel
Matiriali plastificatu :
- scatuli d'ovi
- ovi
- baini
- feltri di baini

1. Scuparta di l'enunciatu

groupes de 6 | 5 min. | découverte

A maestra prisenta l'enunciatu di u prublema

Allora, mi pudeti ramintà cumu si chjama st'animali ?

Una ghjaddina.

Lessicu vistu a sittimana passata, forsa u lessicu ùn sarà ancu acquistatu.

A maestra dumanda dopu di discriva u sicondu ughjettu chì hè a scatula d'ovi bioti. A prima prisintata pudarà cuntena 5 ovi. Appiccica dopu à u tavulonu u primu prublema :

Quantu hà fattu ovi a ghjaddina ? Trè. A noscia scatula quantu ne pò cuntena ? Cinqui. Quantu ci voli ad aghjustà ovi à quiddi chì t'avemi da chì a scatula sighi piena ?

2. Ricerca pà truvà a suluzioni à u prublema

groupes de 6 | 5 min. | recherche

A maestra laca à a dispusizioni di i sculari tutti l'ughjetti nicissarii à a risuluzioni di prublema : scatuli è ovi plastificati, baini è feltri.

Ricerca d'una o di parechji suluzioni.

- I ziteddi provani di fà lu à menti è ghjunghjeni à a risposta di dui ovi mancanti.

- I sculari adoprani u matirali sculari privistu (baini è feltri) è facini un schema da uttena u risultatu chì hè dui ovi mancanti.

- I sculari adoprani u matiriali plastificatu privistu è manipuleghjani da uttena u risultatu di dui ovi mancanti.

- I ziteddi poni cuntà un ovu dui volti è uttena un risultatu falsu.

- I ziteddi poni sminticà di cuntà un ovu è uttena un risultatu falsu.

Mentri issu tempu di ricerca, l'insignanti và à veda l'altri gruppi da assicurà si chì tuttu andessi pà u meddu.

L'ATSEM stà cù l'altri gruppi chì sò in autunumia da aiutà li s'eddu ci hè bisognu.

3. Missa in cumunu di i parechji dimarchji è prucessi

groupes de 6 | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

A maestra dumanda à i sculari di spiegà cumu sò ghjunti à issi risultati.

Spiecazioni è di a dimarchja.

4. Altri cunsigni

groupes de 6 | 10 min. | entraînement

- A ghjaddina hà fattu 4 ovi, quantu ci voli ad aghjustà ni ?

A maestra dà avà una scatula chì pò cuntena 10 ovi.

A ghjaddina hà fattu 5 ovi quantu ci ne manca avà ?

A ghjaddina hà fattu 6 ovi ? Quantu ci voli ad aghjustà ni ?

S'è tuttu è capitu di modu chjaru, a maestra pò pruvà à cambià a cunsigna : 

Avemi a noscia scatula di 5. Ma a ghjaddina hà fattu 8 ovi. Quantu ci voli à lacà ni da chì a scatula sia piena è chì ùn ci tocca à avè li in manu ?

Trè

Manipulazioni di i ziteddi : aghjustu o ritiru di quantità sicondu à a dumanda.

I ziteddi chì t'ani assai difficultà avarani quantità più debbuli da assicurà una capiscitura.