Las escalas

Discipline
Grandeurs et mesures
Niveaux
CM2.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
- Résoudre un problème de proportionnalité impliquant des grandeurs.
- Identifier une situation de proportionnalité entre deux grandeurs à partir du sens de la situation.
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020-2024

  • Résoudre des problèmes impliquant des grandeurs (géométriques, physiques, économiques) en utilisant des nombres entiers et des nombres décimaux.
Dates
Créée le 28 avril 2019
Modifiée le 28 avril 2019
Statistiques
14 téléchargements
1 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Utilizar l'agrandissament e la reduccion en situacion de proporcionalitat per comprene lo fonccionament de l'escala.

Déroulement des séances

1

Agrandissament

Dernière mise à jour le 28 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Utilizar las règlas de proporcionalitat per agrandir una figura
Durée
45 minutes (4 phases)
Matériel
Ficha de recèrca : Cap a las mats p.135
Quasèrn de recèrca
Ficha de quadrilhatge

1. Presentacion de l'activitat de recèrca

collectif | 5 min. | découverte

Distribucion de la ficha d'exercici e lectura collectiva de la consigna :

Far tornar formular lo trabalh per un dels escolans e demandar als mainatges una verificacion a cada etapa del procediment

Distribuir una ficha quadrilhada a cada mainatge del grop e una ficha recapitulativa

2. Recèrca

groupes de 4 | 15 min. | recherche

Recèrca per gropes de 4

Verificar cada etapa de la recèrca

Far apèl a la proporcionalitat pels gropes qu'arriban pas a començar

3. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun

Comparason dels diferents plans : quinas son las diferéncias, quinas son las causas identicas, perqué ?

Institucionalizacion : Per agrandir una figura, cal multiplicar totas las longors per un meteis nombre. La figura deu gardar sa forma iniciala.

4. Exercici d'aplicacion

individuel | 10 min. | entraînement

Fargar l'exercici 2 de la ficha :

Trobar quin triangle es l'agrandissament del triangle blau e explicar perqué.

Cal cercar per quin nombre cada longor foguèt multiplicada.

Correccion imediata amb lo grop entièr

2

Reduccion

Dernière mise à jour le 28 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Utilizar la proporcionalitat per redusir una figura geometrica en respectant sa forma
Durée
45 minutes (4 phases)
Matériel
Ficha de trabalh : Cap a las mats p.136
Ficha de quadrilhatge

1. Rapèl e presentacion de l'activitat

collectif | 5 min. | découverte

Lo còp passat avèm agrandit los mòbles de la cambra de Figura. Avèm vist que per agradir una figura caliá multiplicar tota las longor per un meteis nombre, que las figuras gardavan la meteissa forma. D'uèi, Figurina vòl redusir lo plan de sa cambra. Per dos, vos caldrà traçar lo novèl plan redusit e explicar cossí avètz fach per trobar las novèlas longors.

Far tornar explicar a un mainatge lo trabalh a efectuar.

2. Recèrca

binômes | 15 min. | recherche

Recèrca per dos

Explicar cossí sèm passats de 8 carrèus a 6 --> devesit per 4 e multiplicat per 3

 

3. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun

Avèm devesit per 4 e multiplicat per 3 cada longor

Avèm multiplicat cada longor per 0,75 o per 3/4

Institucionalizacion : Per redusir una figura, cal trobar lo rapòrt entre l'anciana longor e la novèla puèi l'utilizar per trobar totas las autras longors.

4. Exercici d'aplicacion

individuel | 10 min. | entraînement

Exercici n°2 de la meteissa pagina del cap a las mats

Tornar explicar que la figura deu gardar la meteissa forma.

I pòt i aver mai d'una responsa possibla (la b e la c)

3

Entrainament e remediacion

Dernière mise à jour le 28 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Redusir e agrandir una figura en utilizant de relacions de proporcionalitat
Durée
20 minutes (1 phase)
Matériel
Ficha de trabalh

1. Exercici d'entrainament

individuel | 20 min. | réinvestissement

A far dins lo plan de trabalh o dins un temps previst en classa.

Exercici 3 p.136

Tornar traçar lo segment rotge (lo mai a esquèrra) abans de distribuir los trabalhs)

4

Las escalas sus un plan

Dernière mise à jour le 28 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Calcular de distàncias realas a partir d'un plan a un escala precisa
Durée
45 minutes (6 phases)

1. Presentacion de l'activitat de recèrca

collectif | 5 min. | découverte

Vaquí una carta de Lisla d'Albigés. Vos cal coloridar l'escòla e lo collègi. Puèi vos va calér trobar la distància tota drech entre l'escòla e lo collègi. Trabalharètz per binòmi.

Verificar lo reperatge e far tornar dire a un escolan

2. Recèrca

binômes | 10 min. | recherche

Recèrca per dos

Mostrar l'escala qu'es traçada. Traçar lo trach dreit entre los dos punts de repèri.

3. Mesa en comun

collectif | 10 min. | découverte

Mesa en comun :

Avèm trobar que 200m es 2cm, puèi avèm mesurat una distància de 10 cm. Doncas fa 1000m, siá 1 km.

Verificacion sul siti de Geoportail (possibilitat de mesurar las distàncias)

Novèl trabalh de recèrca

Quin es lo rapòrt entre la longor realza e la longor sul plan ? De quantes còps es mai bèl en realitat ?

 

4. Trabalh de recèrca

individuel | 5 min. | recherche

Recèrca del rapòrt

Transformar lo m en cm. Quantes cm i a dins la realitat quora fa un cm sul plan ?

5. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun

1 m es egal a 100cm doncas, 100 m es egal a 10 000cm.

100 m dins la realitat, es 1 cm sul plan. Doncas lo plan es 10 000 còps mai pichon. Lo rapòrt es doncas 1/10 000.

Institucionalizacion : Lo rapòrt entre una longor dins la realitat e sus un plan se sona una escala. Dins lo nòstre cas, disèm que la carta es al 1 / 10 000. es a dire que la distància dins la realitat es 10 000 còps mai granda. Cal far plan mèfi a conservar las meteissas unitats.

6. Mesurar la torre Eiffel

individuel | 5 min. | réinvestissement

Fargar l'exercici 4 p.137 del cap a las mats per mesurar la torre Eiffel.

Possibilitat de prepausar l'exercici 5 tanben pels escolans a l'aisa amb la nocion.

5

La rando challenge

Dernière mise à jour le 28 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Reinvestir l'activitat sus las escalas dins lo cas d'una activitat de randonèa
Durée
180 minutes (1 phase)

1. Rando challenge

collectif | 180 min. | réinvestissement

Utilizar la nocion d'escala per calcular la distància percorreguda : rapòrt entre la carta e la realitat