EL CERCLE

Discipline
Espace et géométrie
Niveaux
CM2.
Auteur
M. DELBART
Objectif
Objectius disciplinaris:
- conèixer el vocabulari específic: diàmetre, radi, centre, cercle
- saber traçar un cercle utilitzant els estris de geometria

Objectius linguístics:
acta de parla: donar a fer
estructures: "has de traçar..", "has de mesurar", "has d'utilitzar..."
"No hem pogut fer la figura perquè..."
"Hem pogut fer la figura perquè..."
lèxic: diàmetre, radi, cercle, compàs
Relation avec les programmes
Cette séquence n'est pas associée aux programmes.
Dates
Créée le 25 février 2017
Modifiée le 25 février 2017
Statistiques
26 téléchargements
0 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Escriure missatges que permetin als companys de traçar un cercle seguint un programa de construcció

Déroulement des séances

  • Séance 1 : LE CERCLE - Espace et géométrie, 50 min
1

LE CERCLE

Dernière mise à jour le 25 février 2017
Discipline / domaine
Espace et géométrie
Objectif
Rédiger des messages permettant de tracer des figures géométriques avec des cercles.
Durée
50 minutes (4 phases)
Matériel
- feuille de rédaction du message
- outils de géométrie: équerre, compas, règle, crayon, gomme
Informations théoriques
Séance réalisée dans une classe bilingues, d'où des objectifs linguistiques spécifiques à cette filière

1. Presentació de l'activitat

collectif | 5 min. | découverte

Presentació de l'activitat, del material i de les consignes.

Consigna: "heu de redactar un petit missatge que permetrà a un altre company de poder traçar la figura geomètrica que teniu."

Per ajudar-vos, teniu el material de geometria disponible, un full per redactar el missatge i un petit quadre amb les estructures i el lèxic en català.

2. Recerca

groupes de 3 | 15 min. | recherche

Cada grup redacta el seu missatge tot i verificant la figura geomètrica amb els estris disponibles.

La mestra passa dins els grups per regular l'activitat.

3. Intercanviar els missatges

groupes de 3 | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Els missatges són intercanviats per que cada grup pugui traçar la figura correspondent al missatge rebut.

Cada grup escriu les difficultats que ha tingut per poder traçar la figura: què falta al missatge?

4. Posada en comú

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Cada grup explicar si ha pogut realitzar el missatge i argumenta.

Utilització de les estructures i del lèxic en català.

Síntesi del que cal per poder escriure un programma de construcció.