Los nombres entièrs fins a 199 (occitan)

Discipline
Nombres et calculs
Niveaux
CE1.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
- Nommer, lire, écrire, représenter des nombres entiers.
Relation avec les programmes
Cette séquence n'est pas associée aux programmes.
Dates
Créée le 01 novembre 2016
Modifiée le 01 novembre 2016
Statistiques
30 téléchargements
1 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Déroulement des séances

1

Lo nombre 100

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
Poursuivre la suite des nombres après 99
Découvrir un nouveau nombre
Durée
30 minutes (4 phases)
Matériel
Benda numerica a completar de 87 a 103
Bon de comanda
Carta de 100 pèrlas
Aficha per la seguida

1. Qué i a aprèp 99 ?

individuel | 5 min. | découverte

Escritura al tablèu de la benda numerica de 87 à 95 puèi demandar als mainatges de perseguir aquela benda numerica sus la fuèlha distribuida

"Vos cal contunhar la benda numerica seguenta. Escrivètz los nombres seguents."

2. Mesa en comun

collectif | 5 min. | remédiation

Mesa en comun de las diferentas responsas.

"Qué pausa problèma ?"

Passatge de 89 à 90 puèi de 99 à un novèl nombre : 100

Escritura del nombre 100 sus l'aficha e explicar cossí se ditz, cossí s'escriu (serà a completar a la fin de la sesilha)

3. Comandar 100 pèrlas

binômes | 7 min. | recherche

Mostrar als mainatges las brústias de 10 pèrlas e de pèrlas solas.

"Cyprien a besonh de 100 pèrlas. Mostrar l'aficha. Vos cal far una comanda per aver lo bon nombre de pèrlas per Cyprien. Vos cal completar lo bon de comanda seguent. Compararem los bons de comandas a la fin de la recèrca puèi verificarem."

Ajuda possibla :

- Far cercar 99 pèrlas en primièr e explicitar l'escambi entre 10 pèrlas solas e una carta de 10

- Distribuir lo material

4. Descobèrta de la carta de 100 pèrlas

collectif | 13 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun

Comparar los diferents bons de comandas afichats al tablèu

Explicacion pels grops diferents lor recèrca :

  - Aprèp 99, cal 1 pèrla de mai doncas fa un grop de 10 pèrlas en mai (escambi en ligason amb cada jorn compta...)

  - 100 es doncas 10 cartas de 10 pèrlas, 10 desenas

  - Es 10 còps 10 desenas : 100 = 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10

Introduccion del tèrmi de centena per far encapar l'egalitat seguenta :

1 centena = 100 = 10 desenas

Escritura de l'egalitat sus l'aficha a conservar dins la classa

2

Entrainament sul nombre 100

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Interpréter les noms des nombres à l'aide des unités de numération et des écritures arithmétiques.
- Connaître les unités de numération (unités simples, dizaines, centaines, milliers) et leurs relations (principe décimal de la numération en chiffres).
Durée
10 minutes (1 phase)
Matériel
Exercici d'entrainament : Cap a las mats p.39

1. Phase 1

individuel | 10 min. | entraînement

Ficha a realizar pendent lo temps de trabalh autonòm :

Exercici 1 : Completar la frisa numerica aprèp 100

Exercici 2 : Calcular un nombre d'euròs correspondent à 10 bilhets de 10 euros

Exercici 3 : Enrodar 100 punts (enrodar 10 desenas de punts)

3

Lo colar de la reina

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Dénombrer, constituer et comparer des collections.
Durée
30 minutes (3 phases)

1. Un colar gròs

binômes | 10 min. | recherche

"Anam fargar un colar per la reina. Per aquò cal comandar un nombre de pèrlas important. Pel primièr colar avèm besonh de 143 pèrlas. Podètz comandar de cartas de 100 pèrlas (las mostrar), de 10 pèrlas (las mostrar) o de pèrlas solas. Per aquò vos cal plenar lo bon de comandas. Atencion n'ai pas fòrça a l'unitat, alara serà pas possible de comandar tròp de pèrlas a l'unitat.

Un còp la comanda fargada, venètz quèrre lo material e se o pòdi, vos servirai e verificarètz a la vòstra plaça."

Se un mainatge se tòrna trobar tot sol serà el que pòt far lo distribuidor de pèrlas.

 

2. Mesa en comun

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun de las diferentas commandas passadas.

Demandar al distribuidor se tot se passèt plan :

- Utilizacion d'una adicion per descompausar lo nombre : 143 = 100 + 10 + 10 + 10 + 10 + 1 + 1 +1

- Utilizacion de l'escritura del nombre : lo 1 correspond al nombre de centenas, lo 4 al nombre de desenas e lo 3 al nombre de las unitats

- Utilizacion de l'afichatge per justificar

3. Amb d'autres nombres

individuel | 10 min. | réinvestissement

3 novèlas recèrcas amb lo bon de comanda

- Comandar 172 pèrlas, 163 pèrlas e 199 pèrlas

Mesa en comun :

- Pendent la mesa en comun demandar çò que se passariá se preni una pèrla de mai pel 199

4

Entrainament per denombrar

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Dénombrer, constituer et comparer des collections.
Durée
15 minutes (1 phase)

1. Phase 1

individuel | 15 min. | entraînement

Ficha d'entrainament a far pendent lo temps de trabalh autonòm :

Exercici 1 : Trobar la bona comanda

Exercici 2 : Completar una comanda

Exercici 3 : Trobar la soma trobada dins la denieròla

Exercici 4 : Enrodar lo nombre de pèrlas demandat

5

Avaloracion

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Maitriser des procédures de dénombrement (décompositions/recompositions additives ou multiplicatives, utilisations d'unités intermédiaires : dizaines, centaines, en relation ou non avec des groupements).
Durée
10 minutes (1 phase)

1. Phase 1

collectif | 10 min. | évaluation

Avaloracion formativa a la fin d'aquel trabalh e trabalh de remediacion a aprestar en fonccion