Correguda d'orientacion

Discipline
Education physique et sportive
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
A. BAILLET
Objectif
Seguir un trajècte en trobar las balisas fins a l'arribada.
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020-2024

  • Réaliser, seul ou à plusieurs, un parcours dans plusieurs environnements inhabituels, en milieu naturel aménagé ou artificiel.
  • Connaitre et respecter les règles de sécurité qui s'appliquent à chaque environnement.
Dates
Créée le 15 mai 2022
Modifiée le 15 mai 2022
Statistiques
18 téléchargements
0 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Talhièr 30 min de correguda d'orientation

Déroulement des séances

1

Correguda d'orientation

Dernière mise à jour le 15 mai 2022
Discipline / domaine
Education physique et sportive
Objectif
Seguir un trajècte en trobar las balisas fins a l'arribada.
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Règlas del talhièr (A3 plastificat)
Balisas
Telefònes amb l'aplicacion "iOrienteering" (e batariá portabla)
Braçals pels capitanis
Fica de seguit per l'adulte
Informations théoriques
Lo talhièr es previst per se far dins la sèlva de la laca de Blasimon (33), lo percors es creat sus l'aplicacion iOrienteering.
Remarques
Las consignas son en italic.

1. Consignas + Aprestança de la còlas

collectif | 5 min. | découverte

"Anam far una correguda d'orientacion dins la sèlva que vesètz aicí, anam far doas còlas, la còla A amb Emilia e Braiàn e la còla B amb ieu, serem un pauc mens sul camin e un pauc mai dins la brossalha"

Fasèm doas còlas a l'interior del grop.

"Lo percors qu'anatz seguir es sus una aplicacion, sul telefonet de l'adulte. A cada ponch, trobaretz una balisa amb un QR còdi d'escanerizar per far la pròva que l'avètz trobada. L'adulte vos va cronometrar, la tòca es d'acabar lo percors lo mai lèu mas coma pòt èsser un pauc dangerós, cal anar lèu mas sens córrer !" 

"Abans de partir, anam dire qualques règlas".

Legir las règlas, e causir lo capitani quand arribam a aquesta règla.

Mostrar la fica de seguit de l'adulte quand parlam del bònus e de la penalitat.

"La còla A amb Emilia, anatz escanerizar las balisas 101 a 107.

La còla B amb ieu, anatz escanerizar las balisas 201 a 207."

--> Escanerizar cadun lo QR còdi per aver lo percors

 

2. Percors d'orientacion

groupes de 4 | 20 min. | recherche

Tostemps en colelctiu : prenèm coneissénça de la carta de cada còla : far remarcar que la còla B son mai dins la sèlva, lor cal partir a drecha.

Partença/Arribada + Primièra e darrièra balisa = las meteissas : ATENCION D'ESCANERIZAR LO BON CÒDI 

Quand son prèsts : escanerizan lo QR còdi de partença e lo cronomètre comença !

Cada còla seguís lo percors de l'aplicacion e pren las balisas en fòto.

Lo binòme de l'adulte responsable marca bonùs e penalitat.

 

 

3. Bilanç de la correguda

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Fasèm lo bilanç totes amassa de la performància de cada còla en legir la fica de seguit e lo temps de percors enregistrat per l'aplciacion.

"Felicitacion a cada còla, vos podètz brembar de vòstre temps (marcar sus la man se vòlon) per comparar amb los autres."

"Ara, anatz al talhièr amb ........."