Los nombres entièrs fins a 999 (occitan)

Discipline
Nombres et calculs
Niveaux
CE2.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
- Comprendre et utiliser des nombres entiers pour dénombrer, ordonner, repérer, comparer.
- Nommer, lire, écrire, représenter des nombres entiers.
Relation avec les programmes
Cette séquence n'est pas associée aux programmes.
Dates
Créée le 01 novembre 2016
Modifiée le 01 novembre 2016
Statistiques
27 téléchargements
1 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Déroulement des séances

1

Lo formilion

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Dénombrer, constituer et comparer des collections.
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Pastas
Brústias d'uòus
Quasèrn de recèrca
Aficha

1. Comptar las pastas

groupes de 3 | 15 min. | recherche

Distribucion de las pastas e de las brústias d'uòus

"Cada grop de 3 aurà un nombre de pastas. Lo but de la nòstra recèrca serà de saber quin grop a lo mai grand nombre de pastas. Podètz utilizar las pastas, las brústias d'uòus o encara tot lo material que vos fariá besonh. Atencion, aprèp aquel trabalh vos caldrà explicar cossí avètz fach als autres grops e subretot, nos caldrà poder verificar rapidament lo vòstre trabalh, doncas ne gardar una traça."

Començar lo trabalh dins los grops.

2. Comparar lo nombre de pastas

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Escritura al tablèu del nombre de pastas de cada grop.

"Quin grop a lo mai grand nombre pastas ? Perqué ?

Cossí avètz fach per comptar totas las pastas ?"

Utilizacion dels gropaments e escritura al tablèu de dos biaisses diferents :

 - Descomposicion del nombre en centenas, desenas e unitats

 - Escritura jos la forma d'un calcul : 100 + 100 + 10 + 10 + 10 ...

Introdusir lo fach que 10 desenas es una centena e doncas que 345 es 34 desenas e 5 unitats e tanben 3 centenas, 4 desenas e 5 unitats

3. Gardar una traça de la nòstra recèrca

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Afichatge a realizar amb las diferentas recèrcas per descompausar un nombre :

245 es 2 centenas, 4 desenas e 5 unitats mas es tanben 24 desenas e 5 unitats o 245 unitats

245 = 100 + 100 + 10 + 10 + 10 + 10 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1


Recèrca rapida al tablèu per tres nombres en ligason amb lo material de sagèls :

Quantes paquets de 10 i a ? Quantes paquets de 100 ?

2

Entrainament

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Dénombrer, constituer et comparer des collections.
Durée
15 minutes (1 phase)

1. Entrainament

individuel | 15 min. | entraînement

Ficha d'entrainament a far sul temps de trabalh autonòm :

Exercici 1 : Quantes sagèls i a ?

Exercici 2 : Causir lo nombre de placas, carnets e sagèls sols que cal per aver 642 sagèls

Exercici 3 : Comparar lo nombre de sagèls

Exercici 4 : Intercalar un nombre entre dos autres

3

Valor de las chifras (centenas, desenas e unitats)

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Maitriser des procédures de dénombrement (décompositions/recompositions additives ou multiplicatives, utilisations d'unités intermédiaires : dizaines, centaines, en relation ou non avec des groupements).
Durée
30 minutes (4 phases)
Matériel
Sagèls
Quasèrn de recèrca

1. Trobar cossí far 23 amb de desenas e d'unitats

individuel | 5 min. | recherche

Tornar presentar lo material de sagèls :

"Vòli 23 sagèls. Cossí pòdi far ? "

Responsa orala rapida d'un dels escolans

"Cossí pòdi far d'un autre biais ? "

Daissar 3 minutas de recèrca. Possibilitat de prestar lo material als escolans que son blocats

2. Per far 23...

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun :

- 23 = 10 + 10 + 1 + 1 + 1

- 23 = 10 + 13

- 23 = 23 unitats

Conclusion : podem trobar diferents mejans de fabricar un nombre

3. Cossí far 302 amb de centenas, de desenas o d'unitats ?

binômes | 10 min. | recherche

"Nos cal trobar ara 302 sagèls. Vos cal trobar 6 biaisses diferents de prene de placas de 100 sagèls, de carnets de 10 sagèls o de sagèls sols pere trobar 302 sagèls."

Distribucion del material pels qu'an besonh (de tornar prene per verificar a la seguida del trabalh)

Pels qu'an trobat las 6 rapidament, prepausar de ne trobar d'autras

Ajuda :

- Transformar las centenas en 10 desenas

- Pensar de transformar las unitats tanben

4. Cossí far 302 ?

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun de las recèrcas :

302 = 300 + 2

302 = 30 × 10 + 2

302 = 100 + 20 × 10 + 2

302 = 200 + 10 × 10 + 2

302 = 200 + 19 × 10 + 12...

Plan insistir sus aquel escambi qu'es possible

Conclusion : 1 centena es 10 desenas e 100 unitats : doncas 302 es 3 centenas e 2 unitats as tanben 30 desenas e 2 unitats

4

Entrainament centenas, desenas e unitats

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Maitriser des procédures de dénombrement (décompositions/recompositions additives ou multiplicatives, utilisations d'unités intermédiaires : dizaines, centaines, en relation ou non avec des groupements).
Durée
15 minutes (1 phase)
Matériel
Cap a las mats CE2 p.16 exercicis 3 a 5

1. Phase 1

individuel | 15 min. | entraînement

Ficha de trabalh del temps de trabalh autonòm :

Exercici 1 : Quin nombre es representat per l'ensemble de las cartas ?

Exercici 2 : Quin nombre es representat per l'ensemble de las cartas ?

Exercici 3 : Escriure aqueles nombres en chifras (te pòdes ajudar del quasèrn de recèrca)

 

5

Valor de las chifras (centenas, desenas e unitats) amb las cartas

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Maitriser des procédures de dénombrement (décompositions/recompositions additives ou multiplicatives, utilisations d'unités intermédiaires : dizaines, centaines, en relation ou non avec des groupements).
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Cartas centenas, desenas e unitats

1. Presentacion del novèl material

individuel | 10 min. | recherche

Presentar lo novèl material amb lo dessenh dels sagèls dessús per ajudar

"Cossí far per aver 247 en causissent lo mens possible de cartas ? "

Far venir un escolan al tablèu per causir las cartas.

"Ara, vos cal trobar dos autres biaisses de far 247 amb aquelas cartas.

Puèi vos caldrà far la meteissa causa pel nombre 350. Trobar lo mai de biaisses possible de far 350"

 

2. Mesa en comun

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun per 247 en primièr :

- 247 = 200 + 47

- 247 = 100 + 14 × 10 + 7...

Verificacion de cada prepausicion amb l'ajuda de la calculeta se fa besonh

Mesa en comun per 350 :

350 = 300 + 50

350 = 200 + 15 × 10

350 = 100 + 25 × 10...

 

3. Institucionalisacion

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Tornar sus l'aficha realizada dins la sesilha precedenta e ensajar de ne far una novèla sul quasèrn de recèrca amb lo nombre 247.

Aficha a fotocopiar per recaptar dins lo pòrtfoliò

6

Entrainament

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Maitriser des procédures de dénombrement (décompositions/recompositions additives ou multiplicatives, utilisations d'unités intermédiaires : dizaines, centaines, en relation ou non avec des groupements).
Durée
20 minutes (1 phase)
Matériel
Cap a las mats CE2 p.17
Bons de comanda a completar

1. Phase 1

individuel | 20 min. | entraînement

Ficha d'exercicis a far dins lo temps de trabalh autonòm

Exercici 1 : Completar de bons de comanda diferents per far 314

Exercici 2 : Escriure los nombres en chifras

Exercici 3 : Quantes carnets de 10 sagèls cal per far un nombre

Exercici 4 : Quantes carnets de 10 sagèls mancan per far un nombre

Exercici 5 : Quinas cartas devi prene per obténer los nombres ?

7

Avaloracion

Dernière mise à jour le 01 novembre 2016
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
- Comprendre et utiliser des nombres entiers pour dénombrer, ordonner, repérer, comparer.
Durée
15 minutes (1 phase)
Matériel
Ficha d'avaloracion

1. Phase 1

individuel | 15 min. | évaluation

Avaloracion formativa sus aquel trabalh